I det fantastiska vårvädret i lördags gjorde vi en utflykt till Femsjö. Femsjö ligger i Hylte kommun, i Halland upp mot Smålandsgränsen. Trakten var bebodd redan på stenåldern, likaså finns det spår från brons- och järnålder. Läget i gränstrakterna mellan Danmark och Sverige gjorde att det i historisk tid tidvis var folktomt, så när som på arméerna som gick fram och tillbaks. Min mans släkt har rötter i Femsjö, men vad jag vet, så har vi inga släktingar där nu.
Vi tog hunden med oss och gick en sväng in i kyrkoreservatet. Än så länge har ingenting slagit ut, men vi åker nog tillbaks lite längre fram när våren har kommit lite längre.
Mossa och lavar(?) på gamla stenblock ger de mest fantastiska färgskiftningar. Hm, jag tror jag har lite garner på lager i de här färgerna….
Den nästan roströda färgen i vattnet beror på att marken är rik på järn. (Den färgen saknas nog i mitt garnförråd just nu, men det är ju Stickfest i Väst snart, så…)
Femsjö kyrka, där tavlorna med namnlängderna på de präster som tjänstgjort i kyrkan, har stora hål för de orostider när svenskar och danskarna och svenskarna bråkade som värst.
Och har har vi en som absolut inte uppskattade vårt besök!
Some photos from our trip to Femsjö in the beautiful spring weather last Saturday.