Så var det dags för årets Stickfest i Väst. Även i år var vi på Villa Maritime på Marstrandsön, med en tjusig utsikt från hotellrummet upp mot Carlstens fästning.
Jag gick en kurs i år, Spinn med spill. Vi lärde oss göra egna effektgarner av garnrester. Den stora härvan är Jane Nöhrs och den lilla är min. Nu har jag fått ett litet hum om hur man hanterar en slända.
På torget fanns mycket fint … Här följer ett litet, ej fullständigt axplock. Först sjalar stickade i Vickeviras handfärgade och handspunna garner.
Och hos Tant Kofta kunde man köpa sig en godispåse.
Hunnevad stod för den här fina skyltningen.Hos Magasin Duett kunde man köpa Yak-Cashmere garn.
Einrum var där och presenterade sina garner, som består av isländsk ull och thailändskt silke. En sådan där gul, fast grön, ska jag sticka! (Einrum har ingen återförsäljare i Sverige än)
När det var dags att åka hem var det betydligt sämre väder, men fortfarande vackert.Tack hela SiV-gänget (Linda, Lisa, Marie, Agnes och Wille) för en utmärkt genomförd stickhelg! Jag misstänker att jag kommer igen nästa år!
Jag tog många fler foton på klippor och hav och hus och båtar…. Så det blir fler blogginlägg!